Działalność Łódzkiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego w zakresie edukacji ekologicznej

Nr komunikatu:
Rok szkolny:
Adresaci:
Autor:
Dorota Zielińska

Działalność Łódzkiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli
i Kształcenia Praktycznego
w zakresie edukacji ekologicznej

W ŁCDNiKP funkcjonuje Pracownia Edukacji Ekologicznej, której misją jest prowadzenie edukacji ekologicznej wśród społeczności szkolnej. Oferta spotkań edukacyjnych adresowana jest zarówno do nauczycieli i uczniów łódzkich szkół, a  zamieszczana jest na stronie Centrum w zakładce [Ośrodek Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego  à  http://ooidkz.wckp.lodz.pl].

W bieżącym roku szkolnym pracownia realizowała zadanie z edukacji ekologicznej na  które pozyskała środki z WFOŚiGW w Łodzi na okres wrzesień 2012r.  – grudzień 2013r.  Dzięki realizacji projektu udało się doposażyć pracownię w niezbędne materiały i pomoce dydaktyczne zapewniające realizację zaplanowanych form doskonalenia zawodowego i realizację zajęć z uczniami o tematyce ekologicznej. W ramach przedsięwzięcia  zorganizowano 3 szkolenia wyjazdowe dla nauczycieli  do: Grupowej Oczyszczalni Ścieków w Łodzi, Geotermii Uniejów oraz Elektrowni Bełchatów i farmy wiatrowej na Górze Kamieńsk. Ponadto przeprowadzono spotkania zespołów metodycznych, konferencje, warsztaty, modelowe zajęcia edukacyjne oraz jednospotkaniowe zajęcia pozalekcyjne z uczniami w zakresie badań laboratoryjnych wybranych elementów środowiska (wody, gleby, elementów klimatu) oraz modelowania produkcji i wykorzystania tzw. zielonej energii (odnawialnych źródeł energii). Wszystkie zaplanowane przedsięwzięcia zostały zrealizowane i po zakończeniu projektu (w grudniu 2013r.) są nadal kontynuowane.

Dotychczas przeprowadzono 19 modelowych zajęć edukacyjnych poświeconych tematyce badań jakości wody, gleby, produkcji energii ze źródeł odnawialnych oraz badań elementów klimatu. Przeprowadzono również 3 prezentacje dydaktyczne  oraz warsztaty o tematyce ekologicznej. Dużo pracy poświęcono przy opracowywaniu  nowych materiałów dydaktycznych z edukacji ekologicznej.   W pracowni  przeprowadzono liczne  spotkania
 z uczniami łódzkich szkół o tematyce ekologicznej oraz  upowszechniano informacje nt. nowych zasad segregacji odpadów.

Ponadto pracownia wspiera nauczycieli w prowadzeniu edukacji ekologicznej poprzez prezentowanie wybranych opracowań na stronie Centrum, które mogą być pomocne w prowadzeniu zajęć z tego zakresu oraz upowszechnia informacje o akcjach  ekologicznych  realizowanych  w  Łodzi lub  w naszym województwie.

Opracowała:

Dorota Zielińska