Wiosenna edycja programu edukacyjnego „Szkoła Dialogu” w 2015 r.

Szanowni Państwo,

Fundacja Forum Dialogu zaprasza szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne z całej Polski z miejscowości, w których niegdyś duży odsetek mieszkańców stanowili Żydzi, do nadsyłania zgłoszeń do udziału w wiosennej edycji programu edukacyjnego „Szkoła Dialogu” w 2015 r. Spośród nadesłanych aplikacji zostaną wybrane szkoły do uczestnictwa w projekcie.

Udział w zajęciach jest bezpłatny.

Program Szkoła Dialogu otrzymał honorowy patronat Ministra Edukacji Narodowej. Nasze działania wspiera również Rzecznik Praw Obywatelskich, zaś Gala Szkoły Dialogu 2014 odbyła się pod honorowym patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

W latach 2008-2014 nasze warsztaty zrealizowaliśmy z ogromnym sukcesem w ponad 200 szkołach w około 130 miejscowościach całej Polski.

Szkoła Dialogu to program, którego celem jest poszerzanie wiedzy uczniów na temat wielowiekowej obecności Żydów w Polsce oraz ich wkładu w rozwój społeczny, kulturalny i gospodarczy naszego kraju poprzez samodzielne odkrywanie i upamiętnianie historii przedwojennej społeczności żydowskiej we własnej miejscowości. Oparty jest onnaprzekonaniu, żewiedza, zrozumienie i dialog toklucz do przełamywania barier.

Szkoły, które wzięły udział w warsztatach i zrealizowały związany z nimi projekt otrzymują tytuł SZKOŁY DIALOGU.

Program składa się z czterech warsztatów, prowadzonych dla uczniów przez doświadczonych trenerów Forum Dialogu. Ich rezultatem ma być samodzielna praca młodzieży - przygotowanie wycieczki śladami Żydów w swojej
miejscowości, która bierze później udział

w ogólnopolskim konkursie na najlepszy projekt upamiętniający. Efektem programu Szkoła Dialogu jest bardzo wiele ciekawych inicjatyw samodzielnie zorganizowanych przez uczniów (wymiany młodzieży z Polski i Izraela, blogi i strony internetowe poświęcone historii społeczności żydowskiej, amatorskie filmy fabularne i dokumentalne, foldery turystyczne, wystawy, happeningi, lokalne festiwale i wiele, wiele innych).

Najlepsze zrealizowane w danym roku kalendarzowym projekty wyróżniane są cennymi nagrodami dla uczniów, szkół i nauczycieli opiekunów wręczanymi podczas dorocznej Gali Szkoły Dialogu. W ostatnich latach gośćmi honorowymi tego wydarzenia byli: profesor Władysław Bartoszewski, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, Rzecznik Praw Obywatelskich profesor Irena Lipowicz, ambasadorzy USA i Izraela wPolsce, wiceprezydent Warszawy Włodzimierz Paszyński oraz Henryk Wujec, Doradca Prezydenta RP.

Więcej szczegółów związanych z programem Szkoła Dialogu znajdą Państwo na stronie internetowej: http://www.dialog.org.pl/szkola_dialogu_polska.html

W celu zgłoszenia Państwa szkoły do udziału w programie prosimy o uzupełnienie i przesłanie formularza on-line:

Szkoły z terenu całej Polski: http://www.dialog.org.pl/?artid=93 Szkoły warszawskie: http://dialog.org.pl/?artid=94

W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z koordynatorką projektu, Aleksandrą Tomaszewską, tel. 22 551 50 25, ola.tomaszewska@dialog.org.pl