Konkurs twórczości technicznej

Aktualności

Mistrz techniki to ja

Kto pamięta, że kiedyś dzieci z patyków, kapsli, kilku kawałków tkanin oraz drewnianych klocków wyczarowywały swoje królestwa zabawy. 

Młodzież nadawała nowe życie starym sprzętom organizując w komórkach i nieużywanych pomieszczeniach swoje bazy, „lokale”, siłownie itp. Stare sukienki po przerobieniu nabierały nowego wystrzałowego wyglądu. 

A dzisiaj jak wygląda kreatywność dzieci i młodzieży? 

Jak wykorzystują przedmioty ich otaczające, które tylko z pozoru do niczego się nie nadają? 

Czas przywrócić umiejętność nadania nowego życia z pozoru niepotrzebnym przedmiotom, wymyślenia i wykonania czegoś, czego nikt nie będzie miał, bo nie jest dostępne w sklepie, czegoś wykonanego własnoręcznie, więc tym bardziej cennego. Może będzie to lampka na biurko wykonana z ozdobionej rurki po ręczniku papierowym, może kolorowy pojemnik na śmieci wykonany z pięciolitrowej butelki po wodzie mineralnej, może oświetlenie korytarza ze starej lampki z czujnikiem ruchu, a może karuzela dla młodszego rodzeństwa wykonana ze zużytych kubeczków plastikowych. 

Możliwości i pomysłów jest ogrom, tylko trzeba zmienić postawę: z konsumpcyjnej i roszczeniowej na kreatywną i proekologiczną, sposób myślenia: z nie chce mi się, nie uda się, nie mam z czego, na postawę: pomyślę, jak to zrobić i zrobię, jeśli nie sam to z pomocą innych to wykonam. 

Odkrywanie swoich możliwości i rozwijanie wyobraźni i twórczego spojrzenia na świat zaprocentuje młodym ludziom w przyszłości. Ten kto z patyków i sznurka konstruował samochód nie powie, że nie da się czegoś zrobić. Będzie tak długo szukał rozwiązania, aż wykona podjęte lub powierzone mu zadania. Będzie miał odwagę i wiarę w to, że potrafi zrobić wiele w życiu. Będzie szukał możliwości.

Zapraszamy nauczycieli, aby byli wsparciem dla uczniów i dali im możliwość rozwijania kreatywnego myślenia, kompetencji technicznych oraz doświadczania satysfakcji z wykonania autorskich prac.

Zapraszamy uczniów do wykonania prac technicznych, które będą odzwierciedleniem ich kreatywnego spojrzenia na świat oraz twórczego podejścia do wykonania przedmiotów, które będą niepowtarzalne. Wartość tych prac jest nie do przecenienia. Z jednej strony są dowodem na to, że nie ma rzeczy niemożliwych, a z drugiej potwierdzają, że młodzi ludzie znajdują rozwiązania, jakie nie pojawiają się w rutynowym myśleniu. Pozwalają budować wiarę we własne możliwości oraz uczą poszukiwania rozwiązań dla pojawiających się w życiu wyzwań.

 

Zainteresowanych konkursem prosimy o kontakt: d.andrzejczak@lcdnikp.elodz.edu.pl, a.cyranski@lcdnikp.elodz.edu.pl

 

organizatorzy konkursu:

Donata Andrzejczak

Adam Cyrański