Rekomendacja przedsięwzięcia edukacyjnego realizowanego w Szkole Podstawowej Nr 202 w Łodzi w ramach V Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery "Odkryj talent swojego dziecka"

Nr komunikatu:
Rok szkolny:
Autor:
Ewa Koper

Rekomendacja przedsięwzięcia edukacyjnego realizowanego w Szkole Podstawowej Nr 202 w Łodzi  w ramach  V Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery

Odkryj talent swojego dziecka

W ramach V Ogólnopolskiego  Tygodnia Kariery pod hasłem Odkryj talent swojego dziecka w Szkole Podstawowej Nr 202 w Łodzi zorganizowano cykl różnorodnych działań związanych z propagowaniem treści dotyczących orientacji i poradnictwa zawodowego, rozpoznawania swoich zdolności i nazywania ich. Tydzień Kariery (od 14 października 2013r. do 18 października 2013 r) był przepełniony zróżnicowanymi formami zajęć.

Działania, które zostały zrealizowane w czasie Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery to wystawa prac plastycznych Talent, a moje marzenia przygotowana przez uczniów I etapu edukacyjnego. Kolejną ciekawą inicjatywą była prezentacja talentów uczniowskich oraz zaproszonych gości. Gala talentów to nietuzinkowa uroczystość, w czasie której uczestnicy zaprezentowali swoje pasje, zdolności. Uroczystość została uświetniona obecnością i występami artystki Teatru Wielkiego w Łodzi, piłkarzy Klubu Sportowego RTS Łódź Widzew, absolwentki Łódzkiej Szkoły Baletowej oraz specjalisty do spraw jakości  i zarządzania firmy BSH. Szczególnie ważne były prezentacje talentów uczniowskich:
-uczennica klasy IVb wykonał układ taneczny do muzyki afroamerykańskiej,
-uczniowie klasy Va zatańczyli sambę i czaczę,

-uczennica klasy IId zaśpiewała solo piosenkę z repertuaru Natalii Kukulskiej Puszek okruszek,

-uczennica klasy IIc wykonała  Modelkę,

-uczniowie klasy IVb ułożyli własny tekst dotyczący talentu (do podkładu muzycznego piosenki zespołu Feel, Pokaż na co Cię stać).

Goście-zawodnicy Widzewa omówili ścieżkę kariery sportowej, a po uroczystości rozdawali  autografy. Artystka sceny operowej Teatru Wielkiego w Łodzi zaśpiewała  utwór Przetańczyć całą noc z musicalu My fair lady. Po występie opowiedziała o swojej ścieżce  kariery podkreślając, że to, co dotychczas osiągnęła zawdzięcza pomocy i życzliwości „dobrych i utalentowanych ludzi”. Tancerka baletowa zatańczyła główny motyw do baletu Śpiąca królewna. Specjalista do spraw jakości i zarządzania firmy BSH przestawił prezentację Dlaczego warto uczyć się matematyki. Przedstawiciele uczniów podczas tej wypowiedzi wykonywali obliczenia matematyczne dotyczące zakupu pizzy, podkoszulki, biletów do kina czy na koncert. Oczywiście treść tych ćwiczeń była zaczerpnięta z codziennych ofert sprzedaży znajdujących się na portalach internetowych, w skrzynce pocztowej czy otrzymywanych od kolporterów. Na podstawie wykonanych obliczeń uzyskano odpowiedź, którą opcję dotyczącą kupna w/w produktów należy wybrać.

Grupa uczniów  z klas VIa, VIb, VIc uczestniczyła w zajęciach edukacyjnych Świat zawodów na wesoło w ŁCDNiKP, po których zwiedzała Regionalny Ośrodek Edukacji Mechatronicznej, poznając tajniki automatyki i robotyki mających zastosowanie w świecie nowoczesnych technologii.

Klasy IVa, IVb, IVc  uczestniczyły w wycieczkach zawodoznawczych do lokalnej  gazety Dziennika Łódzkiego, gdzie poznawali zakres zadań i czynności zawodowych dziennikarza, redaktora, informatyka, fotografa, drukarza. Wizyta w redakcji umożliwia pozyskanie informacji,  w jaki sposób powstaje codzienna gazeta.

Dla klas VI doradca zawodowy z ŁCDNiKP przeprowadził warsztaty na temat  W jaki sposób rozpoznajemy swoje talenty?. Podczas zajęć uczniowie zebrali skojarzenia do pojęcia „talent” oraz wyjaśnili, w jaki sposób możemy rozwijać zdolności plastyczne, muzyczne, matematyczne, sportowe czy językowe.

W bieżącym roku szkolnym organizatorami i koordynatorami tegorocznego przedsięwzięcia Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery byli nauczyciele bibliotekarze, osobami współpracującymi - nauczyciele świetlicy. Przedsięwzięcie edukacyjne realizowane w Szkole Podstawowej Nr 202 to ciekawa koncepcja dotycząca  wdrażania i realizacji treści o tematyce zawodoznawczej, a dla uczniów to forma dobrej zabawy i nauki.

Opracował(a):

Ewa Koper