Gala podsumowująca konkursy odbywające się w ramach XIV Festiwalu Bibliotek Szkolnych

16 kwietnia na Gali w Muzeum Miasta Łodzi podsumowano konkursy odbywające się w ramach XIV Festiwalu Bibliotek Szkolnych. Hasło festiwalowe brzmiało „Ja czytam, ty czytasz, my czytamy”. Do konkursów przystąpiło ponad 13 tysięcy uczniów z 116 szkół. Konkursy odbywały się na trzech poziomach edukacyjnych. Wszyscy uczniowie czytali lektury. Ideą konkursów było pokazanie, że lektury szkolne są ciekawe. Można je czytać pięknie solo i w duecie. Uczniowie szkół podstawowych „Pięknie czytali lektury szkolne”, gimnazjalistom przyświecała myśl „Ciekawiej czyta się w duecie”, a uczniowie szkół ponadgimnazjalnych „Czytali poezję miłosną”. Na Gali spotkało się 124 uczniów wraz z opiekunami ze 110 szkół. Wszyscy uczestnicy konkursów otrzymali książki i drobne upominki, a 23 uczniom wręczono nagrody.

W kategorii klas I-III wyróżnienia otrzymali: Miłosz Bednarek ze Szkoły Podstawowej nr 65 w Łodzi Julia Pietrowska ze Szkoły Podstawowej nr 79 w Łodzi. III miejsce zajął Jakub Seradzam – Katolicka Szkoła Podstawowa w Łodzi, II miejsce Zofia Błaszczyk – Szkoła Podstawowa nr 111 w Łodzi, a I miejsce Angelika Słubik – Szkoła Podstawowa nr 169 w Łodzi.

W kategorii klas IV-VI wyróżnienia otrzymali: Mateusz Rottermund – Szkoła Podstawowa nr 65 w Łodzi, Julia Świerczyńska – Szkoła Podstawowa nr 1 w Łodzi. Muzeum Miasta Łodzi przyznało wyróżnienie i nagrodę specjalną dla Martyny Przybylskiej – Szkoła Podstawowa nr 149 w Łodzi. III miejsce w tej kategorii zdobyła Maja Winsche – Szkoła Podstawowa
nr 190 w Łodzi, II miejsce – Małgorzata Nowak - Szkoła Podstawowa nr 120 w Łodzi, a I miejsce - Antoni Kowarski – Szkoła Podstawowa nr 169 w Łodzi.

Na etapie gimnazjalnym wyróżnienia otrzymali: Weronika Rudzka i Szymon Gnatek – Gimnazjum nr 24 w Łodzi oraz Łukasz Urbaniak i Piotr Zieliński – Gimnazjum nr 30
w Łodzi. III miejsce zajął duet: Kamila Zawiślak i Wiktoria Juźwicka z Gimnazjum nr 5 w Łodzi, II miejsce duet: Przemysław Zdrzalik i Dariusz Jóźwik z Gimnazjum nr 34 w Łodzi, a I miejsce duet z Gimnazjum nr 18 w Łodzi: Julia Pakuła i Wojciech Wach.

Uczniom szkół ponadgimnazjalnych, przyznano wyróżnienia: dla Adriana Czaplickiego z VI LO oraz Macieja Kosiackiego z XX LO. Jurorzy w tej kategorii przyznali nagrody specjalne: od Muzeum Miasta Łodzi dla Karoliny Ziomek z XXIX LO oraz od przewodniczącego komisji konkursowej p. Piotra Groblińskiego – kierownika Ośrodka Literacko-Wydawniczym ŁDK, redaktora tomików wydawnictwa Kwadratura dla Olgi Ossowskiej z IV LO. III miejsce zajęła Julia Kuśnierczyk z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 19, II miejsce Marta Kubiak z XXVI Liceum Ogólnokształcące w Łodzi, a I miejsce Aleksandra Janczak z XIII Liceum Ogólnokształcące w Łodzi.

Galę swoją obecnością zaszczycili: wiceprezydent Miasta Łodzi pan Krzysztof Piątkowski, Łódzki Kurator Oświaty pan Jan Kamiński , radna pani Małgorzata Niewiadomska-Cudak, wicedyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi pan Piotr Bierczyński, pan Tomasz Szymański Wydział Informacji i Wspierania Placówek Oświatowych Biblioteki Pedagogicznej w Łodzi,  dyrektor Muzeum Miasta Łodzi pani Małgorzata Laurentowicz – Granas, przedstawiciel sponsora Społecznej Akademii Nauk pan Michał Gocek, przedstawiciel sponsora Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości pan  Łukasz Kiela, dyrektorzy szkół, członkowie komisji konkursowych.

Uroczystość uświetnił spektakl teatralny przygotowany przez uczniów klasy drugiej Szkoły Podstawowej nr 58 w Łodzi pod opieką pani Izabeli Pańczyk, piosenki w wykonaniu uczennic z Zespołu Szkół Przemysłu Mody w Łodzi Anity Pisarek i Dominiki Kowalczyk przy akompaniamencie pana Piotra Janika oraz występy uczennic ze Szkoły Podstawowej nr 149 z klasami integracyjnymi.

Czesława Siewierska